Zlepšení informačních systémů cyklostezky sv. Zdislavy a její propagace v polské části ERN r.č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0000144
Udoskonalenie systemów inform. Ścieżki rowerowej im. św. Zdzisławy i jej promocja w pol. części ERN
Vyhledání dle GPS        ?
Zobrazit legendu Skrýt legendu
 Kemp     Turistický cíl     Informační centrum     Přírodní památka     Rozhledna     Vojenská památka     Zámek   
 Více překrývajících se ikon (klikněte)

Jablonné v Podještědí

 
 
K prohlížení průvodce na mobilních
zařízeních nainstalujte ezPDF Reader
(Android, iOS)
 
Navštívíte místa

Basilika minor des hl. Laurenzius und der hl. Zdislava mit einem dominikanischen Kloster, Schloss Nový Falkenburk (Neu Faklenburg), Schloss Lemberk (Lämberg), Zdislava-Quelle.
Jedes Objekt hat seine eigene Audiospur, die Sie im Führer herunterladen können.
Fotogalerie

Jedno z nejstarších měst na severu Čech si přes svůj mnohdy spletitý vývoj uchovalo funkci kulturního a společenského centra v oblasti pod Lužickými horami.

Město vstoupilo poprvé do české historie rokem 1249, kdy se na darovací listině objevuje jméno Havla z Lemberka. Jeho manželka sv. Zdislava, obětavá pečovatelka o chudé nemocné, zanechala po sobě stopu nejen v našich srdcích, ale i v místech, které můžeme v Jablonném a v okolí navštívit.

Jablonné vděčilo za svůj rozkvět výhodné poloze na obchodní stezce z Prahy do Lužice a dokonce se zde do roku 1300 razily mince. Karel IV., který navštívil město r. 1369, zdůraznil význam tohoto celního místa ustanovením používat výhradně této cesty směrem do Lužice.

Město střídalo své majitele, nejdéle však (až do roku 1706) bylo v majetku rodu Berků z Dubé, kteří obohatili Jablonné mnoha stavbami (špitální kostel sv. Volfganga, zámek Nový Falkenburk, pivovar, morový sloup na náměstí, v roce 1596 byla zřízena škola). Poslední majitel panství z rodu Berků významně finančně podpořil stavbu klášterního chrámu sv. Vavřince.

Třicetiletá válka ochudila město o mnohé cennosti, které byly odvlečeny zejména do Švédska. Nejničivěji bylo však Jablonné postiženo v roce 1788, kdy po obrovském požáru zůstalo jen 10 domů. Obnovu města po požáru narušovaly průchody vojsk za napoleonovských válek – Prusů, Rusů, Francouzů, Poláků a Rakušanů.

Za 1. světové války byl na okraji města vybudován zajatecký tábor, kterým prošlo na 14.000 zajatců, převážně vojáků ruské armády. Po konci 2. světové války se zcela změnilo národnostní složení obyvatel města. Počátkem padesátých let nastaly i velké změny v hospodářské sféře a tradiční textilní továrny byly zrušeny. Jejich místo zaujal sklářský podnik Preciosa.

Další zlom ve vývoji města znamenal rok 1989. Dochází k útlumu zemědělské výroby, postupně se však začíná rozjíždět cestovní ruch, k čemuž značnou měrou přispělo i otevření turistického přechodu do SRN nedaleko města. Město vedle svých vlastních památek a hradu Lemberk nad známou Zdislavinou studánkou nabízí k rekreaci koupaliště s chatovou osadou a je ideálním východiskem do oblasti Lužických hor.

Bazilika minor sv.Vavřince a sv. Zdislavy s dominikánským klášterem

Původní kostel sv. Vavřince s dominikánským klášterem založila Zdislava z Lemberka se svým manželem panem Havlem v polovině 13. století. Již za svého života byla paní Zdislava známá dobročinností, léčitelskými a zázračnými skutky. Po své smrti roku 1252 byla pochována právě ve zdejším kostele, který se od té doby stává poutním místem, které je v dnešní době zařazeno i do projektu Via Sacra. Dnešní podobu získal podle plánů významného architekta J.L. Hildebrandta v letech 1699 – 1729 a patří mezi skvosty barokního stavitelství ve střední Evropě. Od roku 1996 nese chrám titul papežské baziliky minor sv. Vavřince a sv. Zdislavy.

Bredovský letohrádek

Raně barokní letohrádek Bredů byl původně součástí zámku Lemberk. V současnosti probíhají rozsáhlé rekonstrukční práce a proto není letohrádek přístupný. Stejně tak je pro veřejnost uzavřena i zámecká zahrada.

Jezevčí vrch

Jezevčí vrch je výrazný rozložitý kopec (665 m), ležící asi 1,5 km jihozápadně od Heřmanic. Místní lidé jej často nazývají starým jménem Limberk a na některých mapách se také označuje jako Jílový vrch. Znělcový vrchol hory vystupuje nad podložní křídové pískovce, které budují dolní část hory a na jejím západním úpatí vytvářejí nevelké rokle a skalní stěny. K jihovýchodu vybíhají z masivu Jezevčího vrchu dva hřbety s čedičovými vrchy Dubina (467 m) a Dubový vrch (469 m).

Kaple sv. Volfganga

Jednou z nejstarších dochovaných staveb je kaple sv. Wolfganga. Raně gotická kaple pochází ze 13. století. V 16. století byla měšťany přestavěna v renesančním slohu a omítka ozdobena sgrafity. Pozdější barokní a klasicistní úpravy nejsou tolik patrné. Roku 1961 byla kaple vkusně upravena na smuteční obřadní síň. V hlavní ose průčelí objektu je renesanční portál a nad ním kartuš se znakem města z roku 1770.

Koupaliště Jablonné v Podještědí

Přírodní betonové koupaliště s písčitou i travnatou pláží


 • 28.02.2017
  OTEVŘENÍ ÚSEKU ARNULTOVICE – SVO...

  Ve dnech 26.-27.5.2017 OTEVŘENÍ ÚSEKU ARNULTOVICE – SVOR

   
  24.02.2017
  SEMINÁŘ

  Ve dnech 25.-26.2. 2017 proběhne seminář

   
  Všechny aktuality
 • Kalendář akcí
  <říjen 2019>
  poútstčtsone
  30
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
  11
  12
  13
  14
  15
  16
  17
  18
  19
  20
  21
  22
  23
  24
  25
  26
  27
  28
  29
  30
  31
  1
  2
  3
  4
  5
  6
  7
  8
  9
  10
 • Anketa
  Na kterou stezku letos vyrazíte? Na kterou stezku letos vyrazíte?
 • Cyklostezka Sv. Zdislavy zspo   
  Nový Bor – Bílý Kostel nad Nisou   
  IČO 72559616
  MÚ, Nám. Míru 22
  Jablonné v Podještědí, 471 25