Ráj cyklistů v Lužických horách

info@cyklostezkasvatezdislavy.cz

Großschönau


Navštívíte místa

Deutsches Damast- und Frottiermuseum
Evangelisch-Lutherische Kirche Großschönau
Evangelisch-Lutherische Kirche Waltersdorf
Motorrad-Veteranen- und Technikmuseum
Naturparkhaus Zittauer Gebirge
Pakli sport
Umgebindehaus-Denkmalpfad
Volkskunde- und Mühlenmuseum Waltersdorf
Webkamera Waltesdorf

Großschönau byla založena ve 12. století Franky jako lesní, lánní vesnice. První písemné zmínky pochází z roku 1352. Po staletí se obec rozvíjela podél řek Mandava a Lausury. Malebný ráz obce dávají historické podstávkové domy. V části obce Waltersdorf žili na úpatí kopce Buchberg kolem roku 1200 před Kristem odlévači bronzu. Založení „vesnice v lese“ je datováno kolem roku 1300. Zakladateli Waltersdorfu byli zemědělci a uhlíři z Duryňska a Frank. První písemná zmínka o Waltersdorfu pochází tedy z roku 1367. Dne 15. prosince 1419 koupilo vesnici město Žitava od Nicolause Warnsdorfa.
Großschönau se stala světoznámou díky tkalcovství a vyvinula se ve významné textilní středisko. V roce 1666 vyslala žitavská Rada dva tkalce, bratry Friedricha a Christopha Lange, do Holandska na zkušenou. Měli si osvojit umění výroby a zpracování damašku a lnu. A tak již několik desetiletí později byl lněný damašek z Großschönau znám po celém světě. I dnes se v továrnách Frottana Textil GmbH & Co. KG a DAMINO GmbH vyrábí kvalitní textil.

Také ve Waltersdorfu se tkalcovství stalo významným zdrojem obživy obyvatelstva. Kolem roku 1750 pracovalo ve světnicích podstávkových domů na 300 tkalcovských stavech kolem 500 lidí. Kromě zpracování lnu se obyvatelé Waltersdorfu v letech 1500 – 1913 živili také těžbou pískovce, který byl využíván jako stavební materiál, pro výrobu zahradních lavic, náhrobků i dveřních zárubní, které jsou v obci v nejrůznějších formách zachovány dodnes.

Zatímco se Großschönau s rozvíjejícím průmyslem stala významným textilním střediskem, do Waltersdorfu přišli již v roce 1881 první „hledači čerstvého vzduchu“. A tak obyvatelé začali zřizovat první pokoje pro hosty, vytvářeli si vedlejší příjmy a vznikaly také první restaurace. Waltersdorf se stal rekreačním místem a proslavil se také rozvojem zimních sportů. V roce 1930 byl postaven první skokanský můstek, který byl v roce 1972 odstraněn. V roce 1964 vznikl na Luži slalomový svah, 1969 byl vybudován první lyžařský vlek a 2004 první zasněžovací zařízení. Po 1989/90 se Waltersdorf rozvinul do oblíbeného turistického střediska Horní Lužice. Od roku 2005 je Waltersdorf oficiálně uznávaným rekreačním střediskem.